W Pracownia EKG Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej realizuje badanie elektrokardiografii spoczynkowej, jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które wykonywane jest w celu oceny pracy serca i wykrycia ewentualnych jej zaburzeń. W pracowni EKG wykonywane są badania EKG spoczynkowe dla dzieci oraz dorosłych.
Praktyczne informacje na temat badań EKG (Elektrokardiograficznych)
Informacja dla Pacjenta dotycząca badania EKG (Elektrokardiograf)
I. Opis badania
Elektrokardiografia (EKG) – jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które wykonywane jest w celu oceny pracy serca i wykrycia ewentualnych jej zaburzeń. W badaniu EKG elektrody umieszczone na klatce piersiowej pacjenta i na kończynach zbierają z powierzchni ciała informacje o elektrycznej pracy serca.
Aby poprawić przewodnictwo elektryczne przed przymocowaniem elektrod, osoba wykonująca badanie może zwilżyć powierzchnię skóry za pomocą niewielkiej ilości wody lub żelu. Zapis uzyskany z każdego z odprowadzeń odpowiada innemu obszarowi, ma swój charakterystyczny kształt i wysokość załamków. Pomaga to w umiejscowieniu i identyfikacji uwidocznionych w EKG nieprawidłowości.
II. Wskazania
Wskazaniami do wykonania badania EKG są najczęściej:
- ból w klatce piersiowej, ból przy oddychaniu,
- kołatanie serca lub nierówna praca serca,
- omdlenia, zasłabnięcia,
- nieuzasadniona utrata przytomności,
- szybkie męczenie się, powiązane z bólami serca,
- zawroty głowy,
- nadciśnienie tętnicze,
- u osób z rozrusznikiem serca, arytmią,
- inne odczuwalne dysfunkcje związane z pracą serca.
III. Przeciwskazania – brak
IV. Przygotowanie do badania
Badanie EKG nie wymaga szczególnego przygotowania. Przeprowadza się je w pozycji leżącej. Najlepiej wybrać ubrania luźne i wygodne, które łatwo będzie zdjąć lub rozpiąć.
W przypadku mężczyzn konieczne jest odsłonięcie klatki piersiowej, natomiast kobiety powinny założyć biustonosz bez fiszbin oraz bluzkę z krótkim rękawem lub na ramiączkach. Przed samym badaniem, jeśli ma ono miejsce po intensywnym marszu lub wchodzeniu po schodach, należy odpocząć i uregulować oddech.
V. Powikłania – brak
VI. Inne metody diagnostyczne
Echo serca to badanie mięśnia sercowego za pomocą sondy ultradźwiękowej. Badanie to pomaga lekarzowi ocenić serce pacjenta pod kątem budowy anatomicznej oraz zbadać kurczliwość narządu.
Monitorowanie EKG metodą Holtera to natomiast badanie znacznie dłuższe, bo aż 24-godzinne. Pozwala zdiagnozować zaburzenia rytmu, oszacować ich nasilenie, porę występowania oraz związek lub brak związku z konkretną aktywnością.